Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

„Hybryda”

Noc Muzeów w Ratuszu Staromiejskim

Gdańsk, 17 maja 2014

Barbara Mikulak

17 maja 2014 roku odbyła się Europejska Noc Muzeów. Jest to wydarzenie, podczas którego instytucje związane z kulturą i nauką otwarte są do późnych godzin nocnych. W tegorocznej edycji tego festiwalu wzięła udział również nasza Sekcja, która zorganizowała pokazy na terenie Politechniki Gdańskiej oraz w Ratuszu Staromiejskim.

Pokazy w Ratuszu Staromiejskim przeprowadzone zostały przez dwóch członków Sekcji, Barbarę Mikulak i Adama Nowatkowskiego, oraz naszego opiekuna – Andrzeja Okuniewskiego. Gościnnie w pokazach wziął udział również Krzysztof Żukowski – członek Naukowego Koła Chemików Uniwersytetu Gdańskiego.

Wydarzenie miało charakter krótkich, 20-minutowych pokazów, podczas których uczestnicy Nocy Muzeów mieli okazję podziwiać barwne i efektowne reakcje chemiczne. Do doświadczeń przeprowadzanych przez naszych członków należy zaliczyć „Magiczną butelkę”, reakcję zegarową Halloween oraz reakcję oscylacyjną Briggsa-Rauschera.

Noc muzeów w Ratuszu Staromiejskim cieszyła się bardzo dużą popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Pojawiło się mnóstwo pytań, co było okazją do ciekawej naukowej dyskusji. Poza tym, dla naszych członków była to niepowtarzalna szansa na zdobycie cennego doświadczenia w przeprowadzaniu pokazów chemicznych. Oby tak dalej!

Album zdjęć na Facebooku