Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

„Hybryda”

Noc Muzeów na Politechnice Gdańskiej

Gdańsk, 17 maja 2014

Damian Rosiak

17 maja 2014 roku odbyła się Europejska Noc Muzeów. Jest to wydarzenie, podczas którego instytucje związane z kulturą i nauką otwarte są do późnych godzin nocnych. W tegorocznej edycji tego festiwalu wzięła udział również nasza Sekcja, która zorganizowała pokazy na terenie Politechniki Gdańskiej oraz w Ratuszu Staromiejskim.

Na Politechnice Gdańskiej Sekcja była odpowiedzialna za zainteresowanie odwiedzających Wydziałem Chemicznym. W związku z tym, postanowiliśmy pokazać przybyłym serię najciekawszych eksperymentów chemicznych. Pokazy odbywały się cyklicznie, co godzinę od 20:00 do 1:00 w nocy. Audytorium pękało w szwach. Głównym prowadzącym i tłumaczącym na bieżąco słuchaczom, co zachodzi podczas danej reakcji, był przewodniczący Sekcji - Damian Rosiak. O historii Wydziału Chemicznego opowiadał dziekan prof. Wojciech Chrzanowski. Jak na każdym dobrym pokazie nie mogło zabraknąć ciekłego azotu i mrożących krew w żyłach wybuchów. Uwagę najmłodszych przykuło doświadczenie „Dżin z butelki”. Jako że pokazy odbywały się nocą, druga ich część odbyła się przy zgaszonym świetle. Widzowie mogli podziwiać między innymi kolorowe płomienie i rozjaśniające całe audytorium, czterometrowe wystrzały. Udało nam się także stworzyć chemiczne świetliki w kolbie. Atrakcji było naprawdę co nie miara. Dodatkowo każdy z przybyłych, pod nadzorem Członków Sekcji, mógł podpalić na dłoni bańki mydlane wypełnione metanem. Nasze pokazy spodobały się tak bardzo, że zdjęcia z nich reklamowały to wydarzenie na Politechnice Gdańskiej: artykuł.

Pokazy przygotowali: Damian Rosiak, Urszula Kozłowska, Anna Kowal, Katarzyna Miłoszewska, Paulina Rewers, Artur Stępnik, Fabian Purwin, Bartosz Szulczyński, Monika Reks, Katarzyna Dziubińska.

Album zdjęć na Facebooku