Zjazd Zimowy Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego
Warszawa, 12 grudnia 2010
Jak co roku członkowie Sekcji Studenckiej Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego uczestniczyli w Zjeździe Zimowym Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie. Zjazd w tym roku odbył się w dniu 12 grudnia 2010. Wydelegowane zostały cztery osoby. Tylko mgr inż. Andrzej Okuniewski dotarł na miejsce zgodnie z planem. Pozostałe osoby nie mogły uczestniczyć w Zjeździe z przyczyn losowych.
Szczęśliwie złożyło się, że mgr inż. Tomasz Gruszczyk, honorowy członek SSOGPTChem „Hybryda”, przebywał w tym czasie w Stolicy i mógł również uczestniczyć w Zjeździe.
O 930 rozpoczęła się rejestracja uczestników Zjazdu. Członkowie „Hybrydy” przybyli nieco spóźnieni. O godzinie 1030 Przewodniczący Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Dariusz Markiewicz, otworzył Zjazd.
Inauguracyjny wykład „Otrzymywanie cienkich warstw z zawartością węgla grafitowego do zastosowań elektrochemicznych za pomocą chemicznego osadzania z fazy gazowej z udziałem plazmy mikrofalowej – rola jakości węgla” wygłosił dr inż. Marek Marcinek z Katedry Chemii Nieorganicznej i Technologii Ciała Stałego Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Kolejny wykład – „Nowe materiały polimerowe i hybrydowe dla potrzeb biomedycznych” wygłosiła prof. dr hab. Maria Nowakowska z Uniewrsytetu Jagielońskiego.
Następnie odbyła się przerwa połączona z poczęstunkiem. Kolejne wykłady były również niezmienie ciekawe. Na początku drugiej części Zjazdu znany ze szklanego ekranu Wiktor Nidzicki zdradził „Kilka sekretów prezentacji nauki i techniki”.
Prof. dr hab. inż. Adam Proń, który jest pracownikiem Politechniki Warszawskiej oraz Komisariatu Energii Atomowej w Grenoble, wygłosił wykład „Czy elektronika molekularna zastąpi elektronikę krzemową? Rozważania chemika”. Będzie on również gościem w Politechnie Gdańskiej, gdzie wygłosi cykl wykładów dla słuchaczy studium doktoranckiego: „Molecular, organic and hybrid (organic/inorganic) electronics – a chemist approach”.
Odbyły się również wykłady podsumowujące działalność SSPTChem i prezentujące działalność Chemicznego Koła Naukowego Politechniki Warszawskiej „Flogiston”. Zjazd zakończyła o godzinie 1530 Joanna Narewska.
Po obiedzie, który podano o godzinie 1545 członkowie Zjazdu mieli czas wolny. Wieczorem, po godzinie 20, odbyła się część nieformalna w klubie „Medyk”. Następnego dnia powróciliśmy do Gdańska.
Najbliższy Zjazd Wiosenny Sekcji Studenckiej Polskiego Towarzystwa Chemicznego odbędzie się w dniach 13 – 17 kwietnia 2011 w Murzasichle, gdzie jeszcze niedawno nasi członkowie gościli na XXXI Ogólnopolskiej Szkole Chemii.