Wybrane problemy chemiczne związane z konserwacją okrętu Vasa
Dnia 14 grudnia 2006 odbył się kolejny, trzeci już wykład z cyklu „Śladami chemii na tropie zastosowań”. Tym razem dr hab. inż. Wojciech Chrzanowski poprowadził wykład pt. „Wybrane problemy chemiczne związane z konserwacją okrętu Vasa”. Dr Chrzanowski jest pracownikiem katedry Chemii Fizycznej PG.
Usłyszeliśmy historię niezwykłego okrętu, który miał być urzeczywistnieniem szwedzkiego snu o potędze jej floty, a okazał się być konstrukcyjnym bublem. Zatonął niedługo po wyjściu z portu w Sztokholmie i przeleżał na dnie 333 lata w prawie nienaruszonym stanie. Problemem po jego wydobyciu stało się uniemożliwienie jego rozpadu w nowych warunkach: wilgotnej, zasobnej w tlen atmosfery i nieustannej operacji dziennego światła. Dzięki międzynarodowej współpracy, m.in. naukowców z Politechniki Gdańskiej, udało się zatrzymać proces rozkładu. Niejako przy okazji skorzystała również światowa nauka, wzbogacając się o kilka prac naukowych z zakresu konserwacji zabytków, ale również typowych nauk chemicznych.
Cieszy nas bardzo fakt, iż temat wykładu przyciągnął, mimo późnej piątkowej godziny, oprócz studentów PG także uczniów gdańskich liceów. Zapraszamy ponownie!