Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

„Hybryda”

XII Bałtycki Festiwal Nauki

Politechnika Gdańska, 23-25 maja 2014

Barbara Mikulak

W dniach 23 – 25 maja 2014 roku SSOGPChem „Hybryda” wzięła udział w organizowanym już po raz dwunasty Bałtyckim Festiwalu Nauki. Tegoroczne stanowiska naszej Sekcji mieściły się na dziedzińcu przed budynkiem Chemii A oraz w sali 118 Chemii A – pokoju sekcyjnym „Hybrydy”.

Tym razem członkowie „Hybrydy” przygotowali cztery stanowiska, przy których prezentowane były przeróżne doświadczenia z zakresu chemii oraz fizyki:

Pierwszym stanowiskiem była „Chemia kuchenna”. W tym miejscu uczestnicy festiwalu mieli okazję zapoznać się z prostymi i bezpiecznymi reakcjami chemicznymi, które każdy z łatwością może powtórzyć w domu. Jednymi z ciekawszych doświadczeń były m.in. tęcze z herbaty i czerwonej kapusty, reakcja z colą i mentosami oraz jodyną i skrobią. Poza tym wśród dzieci bardzo dużą popularnością cieszył się płyn nienewtonowski – mała rzecz, a tyle zabawy!

Tuż obok odbywały się pokazy „Magicznej Chemii”, gdzie można było podziwiać reakcje prosto z laboratorium chemii nieorganicznej. Poza dużą ilością kolorów, wybuchów i dymu prezentowane były również „Srebrne miedziaki”, „Pasta dla słonia” czy „Znikający styropian”.

Bardzo dużą popularnością wśród uczestników festiwalu cieszyła się również „Cool Chemistry”, czyli stanowisko z ciekłym azotem. W okienku Sali 118 zorganizowane zostały efektowne pokazy właściwości ciekłego azotu, natomiast dla łakomczuchów na bieżąco przygotowywany był specjał Sekcji – zmrożone azotem lody!

Co więcej, Sekcja przygotowała również stanowisko poświęcone magnetyzmowi. W tym miejscu członkowie „Hybrydy” tłumaczyli zasadę działania magnesu i urządzeń opartych na zjawisku magnetyzmu. Śmiałkowie mogli również zmierzyć się z prostymi doświadczeniami z tej dziedziny. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

Całość pokazów cieszyła się dużą popularnością i uznaniem wśród dzieci i młodzieży – oby tak dalej!