Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

„Hybryda”

Cykl pokazów wyjazdowych w ramach XI Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Borowym Młynie, Brzeźnie Szlacheckim i Lipnicy „Poczuj dobrą energię!”

Borowy Młyn, Brzeźno Szlacheckie, Lipnica, 22-24 maja 2013

Barbara Mikulak

W dniach 22-24 maja 2013 SSOGPTChem „Hybryda” we współpracy z firmą SmartLab wzięła udział w cyklu pokazów wyjazdowych w ramach XI Bałtyckiego Festiwali Nauki. Sekcję reprezentowali: Barbara Mikulak, Damian Rosiak oraz Opiekun – Andrzej Okuniewski. Celem pikniku, zgodnie z hasłem przewodnim, było propagowanie odnawialnych źródeł energii wśród dzieci i młodzieży.

Podczas trwających 3 dni pokazów odwiedziliśmy szkoły w Borowym Młynie, Brzeźnie Szlacheckim i Lipnicy, gdzie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów mieli okazję wziąć czynny udział w przeprowadzanych przez nas pokazach i eksperymentach.

Pokazy podzielone były na dwie, równolegle prowadzone części. Pierwsza z nich koordynowana była przez Annę Mietlarek-Kropidłowską – członka honorowego Sekcji – i polegała na przeprowadzeniu prostych, ale efektownych reakcji chemicznych. W skład tej części pokazu wchodziły takie eksperymenty jak:

Druga część pokazów odbywała się na otwartej przestrzeni, gdzie rozstawione były 3 stanowiska tematyczne: energia słoneczna, wodna i chemiczna. W ramach tych stanowisk członkowie Sekcji prezentowali działanie takich urządzeń jak:

Zarówno eksperymenty chemiczne jak i pokazy dotyczące alternatywnych źródeł energii cieszyły się dużą popularnością. Szczególnie duże zainteresowanie wykazywały dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, które aktywnie uczestniczyły w przeprowadzanych przez nas dyskusjach i doświadczeniach.

Wszyscy organizatorzy pokazów spotkali się z niezwykle miłym przyjęciem ze strony pracowników szkół. W każdej z nich poczęstowano nas kawą, słodyczami oraz ciepłym posiłkiem, co bardzo umiliło pracę. W czasie wolnym odbyło się ognisko, podczas którego członkowie Sekcji mieli okazję zintegrować się z pracownikami firmy SmartLab. Umożliwiło to nawiązanie nowych znajomości, które mogą okazać się bardzo przydatne w przyszłej działalności koła.

Album zdjęć na Facebooku