Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

„Hybryda”

II Ogólnopolskie Studenckie Mikrosympozjum Chemików "Chemia – przyszłość zaczyna się dziś"

Białystok, 17-19 maja 2013

Jakub Grynda

W dniach od 17-19 maja 2013 uczestniczyliśmy w II edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Mikrosympozjum Chemików. Miało ono miejsce w ulokowanym na północnym wschodzie Polski Białymstoku. Miasto to powitało nas wspaniałą pogodą.

Skład delegacji naszej Sekcji stanowili: Magda Gergik, Jakub Grynda, Bartosz Szulczyński i Tomasz Klucznik oraz Opiekun mgr inż. Andrzej Okuniewski. Dojazd na miejsce był przyjemny. Należy zauważyć, że uczestniczyliśmy również w poprzedniej edycji Mikrosympozjum.

Podczas zjazdu zaprezentowaliśmy cztery wystąpienia w formie referatów i jedno posterowe. Dnia pierwszego przed południem swoje wystąpienie pod tytułem: "Drukujmy sobie leki" przedstawił Jakub Grynda, po czym po południu głos zabrał Bartosz Szulczyński. Bartek przedstawił wyniki pomiarowe uzyskane za pomocą zbudowanego w domowych warunkach konduktometru: "Konduktometria dla amatorów, czyli jak zbudować tani konduktometr". Dnia drugiego odbyły się wystąpienia pozostałych osób. Rano Tomasz Klucznik wygłosił referat pt.: "Zastosowanie związków molibdenosiarczkowych w syntezie organicznej". Wczesnym popołudniem głos zabrał Andrzej Okuniewski, który opowiadał o "Różnorodności związków kompleksowych rtęci(ii) z pochodnymi tiomocznika". Wieczorem Podczas sesji posterowej wyniki swoich badań przedstawiła Magda Gergik. Poster był wykonany w języku angielskim i nosił tytuł "The role of lactadherin in glioma-microglim interaction".

Podczas zjazdu wypowiadały się też zaproszone osoby, wykładające na Uniwersytecie w Białymstoku. Opowiadały one o fullerenach i ich przyszłości, zielonej chemii i jak rozumieć ją w praktyce, magnetycznych nanocząsteczkach, rentgenografii białek i komputeromym modelowaniu agregacji. Wszystkie te wykłady poszerzyły nasze horyzonty i wzbudziły bardzo gorące dyskusje.

Wieczorami tradycyjnie odbywały się imprezy integracyjne, podczas których można było się zintegrować z młodymi adeptami chemii i wymieniać własnymi doświadczeniami.