Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

„Hybryda”

"Tęczowa chemia" - pokazy w ramach Politechnika Open

Gdańsk, 19 marca 2013

Andrzej Okuniewski

Podobnie jak w roku ubiegłym, 19 marca, odbył się dzień otwarty Politechniki Gdańskiej "Politechnika Open". O godzinie 11:30 w Audytorium Chemicznym przygotowaliśmy dla przyszłych studentów naszej Uczelni pokazy ciekawych reakcji chemicznych "Tęczowa chemia". Pokaz przeprowadzony został w formie próby rozwikłania postawionego z początku problemu: Jak uzyskać chemiczną tęczę? Założenia były następujące: Należy otrzymać 5-7 kolorów tęczy z bezbarwnych początkowo odczynników. Wśród proponowanych eksperymentów znalazły się m.in.:

Podczas pokazu uczestnicy zobaczyli nie tylko szereg ciekawych i efektownych reakcji chemicznych, ale poznali wiele typów przemian i związków, z którymi mają do czynienia na co dzień, jak również takich, ktore zaobserwować można wyłącznie w laboratorium.

Pokaz przygotował Andrzej Okuniewski (Opiekun SSOGPTChem "Hybryda") we współpracy z Damianem Rosiakiem (SSOGPTChem "Hybryda"), Katarzyną Kowalewską (Katedra Chemii Nieorganicznej WCh PG) i Przemysławem Mietlarkiem (firma Smart_Lab). Na stronie głównej Politechniki Gdanńskiej zamieszczona była następująca informacja o pokazie.