Sekcja Studencka Oddziału Gdańskiego
Polskiego Towarzystwa Chemicznego

„Hybryda”

XXV Ogólnopolska Szkoła Chemii

Łukasz Dąbrowski 06

W dniach 10 do 14 listopada 2006 została zorganizowana jubileuszowa XXV Ogólnopolska Szkoła Chemii, której gospodarzem było Naukowe Koło Chemików UG. Wszyscy uczestnicy zostali zakwaterowani w ośrodku Delfin, a następnie przydzielono nas do 3 osobowych pokoi. Warunki w ośrodku były bardzo dobre.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 10 listopada o godz. 15:00, przybyło około 80 uczestników z wszystkich zakątków Polski. SSPTChem PG był reprezentowany przed Anię Lis, Lidię Ochocką, Damiana Paliwodę oraz Łukasza Dąbrowskiego. Już pierwszego dnia zostaliśmy rzuceni w wir prezentacji. Najpierw w kategorii komunikaty Łukasz Dąbrowski przedstawił różne drogi zdobywania energii w komunikacie Węgiel i co dalej? Czyli nowe sposoby zdobywania energii. Dzień zakończył się wieczorkiem integracyjnym wspomaganym katalizatorami :), dzięki któremu złamaliśmy wszystkie lody.

Drugiego dnia odbył się dalszy ciąg prezentacji. W kategorii komunikaty Lidka Ochocka przedstawiła nam krótko zastosowanie promieniotwórczości w medycynie w komunikacie pt. Radioaktywne organizmy. W tym samym dniu również w kategorii komunikaty Damian Paliwoda przedstawił wyniki badań, które otrzymał w wyniku przeprowadzonych doświadczeń nad związkami kadmu wspólnie z mgr inż. Anną Kropidłowską oraz dr hab. inż. Barbarą Becker w komunikacie pt. Siarczek Kadmu - Właściwości i zastosowania. Wieczór tradycyjnie zakończyliśmy wspólną dyskoteką.

Trzeciego dnia organizatorzy zapewnili nam wycieczkę do fokarium na Helu. Pracownicy fokarium opowiedzieli nam sporo szczegółów dotyczących odnowienia populacji foki szarej na Bałtyku oraz o nowym projekcie utworzenia tradycyjnej wioski rybackiej. Po powrocie był dalszy ciąg prezentacji, wysłuchaliśmy referatu Ani Lis pt. "Georgia home" boy, czyli γ-hydroksymaślan (GHB) incognito o tak zwanej pigułce gwałtu. Pod wieczór odbyła się pierwsza część sesji posterowej, a po kolacji wspólna dyskoteka.

Czwartego dnia odbyła się 2 część sesji posterowej oraz wysłuchaliśmy ostatnich komunikatów i referatów. Wieczorem nastąpiło uroczyste wręczenie nagród oraz bankiet zamykający XXV Ogólnopolską Szkołę Chemii, wszyscy zostaliśmy zaproszeni na XXVI Ogólnopolską Szkołę Chemii, która odbędzie się w majowy weekend w Bieszczadach. Bankiet tradycyjnie został otwarty Polonezem, wszyscy bawili się wyśmienicie.

Ostatniego dnia wszyscy musieliśmy wyjeżdżać, każdy z nas z żalem opuszczał gościnny Puck :(.